Deveci BağlarıZiraat Teknikleri


Bağlarımız kenkoz dikim, ve düz dikim ile rüzgar yönü dikkate alınarak doğu batı istikametinde dikilmiştir.

Yapılan testlerde eksikliği belirlenen elementler ve mikro organizmaların içinde olduğu hayvan gübresi tarlaya yayılarak toprak zenginleştirilir.

Sonbaharda yapılan bu işlem sonrasında eskiden beri süregelen taban sertliğini kırmak için derin çekilen ripper ile tarla patlatılır ve ilkbahar dikimine hazırlanır.


ziraat01İlkbaharda sürülüp düzeltilen tarlaya Deveci bağları tarafından imal edilen basınçlı su sistemiyle çubuklar dikilir. Dikim zayiat sıfır olduğu gibi 2 dikici 2 yardımcı ile günde 1500 çubuk dikilebilmektedir.

Bölge güneşi göz önüne alınarak şemsiye şekli terbiye tercih edilmektedir. Yukarı tele varan asmalar tekrar aşağı yönlendirilerek gölgeleme sağlanır.

Bazı seneler hasat öncesi doğu tarafı yaprakları alınır. İlk sene uygulanan sıkı kısa budama ile kökler istenilen derinliğe varmasına rağmen sonraki senelerde asma gövde kalınlığına göre kollarda halen 4-5 göz bırakılarak budama yapılır.


ziraat03Klonları belli olan asmaların verim miktarı bellidir bu miktarın altında ve üstünde verim alınmaz. Yaz budamasında yaprak salkım adedi göz önüne alınır.

Kış budamasında ön budama makina ile yapılır ortaya çıkan asma hep aynı kişi tarafından asmayı yaralamadan kesen Pelenc elektrikli makas ile budanır ve aynı markanın bir diğer makinası ile bağlanır.

Bazı bağlarımız toprak özelliğinden dolayı ihtiyacı olduğunda sulanır. Yaz budaması seneye göre gerekli kesme açısı veya asma ihtiyacına göre makina ile yapılır.

İlaçlama en hassas konuların başında gelir klonu belli bu bağlar hastalıklara dayanıklılık oranları da göz önünde bulundurularak senenin ihtiyaçlarına göre ilaçlanır.


ziraat05 Rekolte garantisi için maalesef hala önerilen "at ilacı koru üzümünü" mantığı ile hiçbir ekstra ilaçlama yapılmaz.

En tanınmış markaların ilaçları kullanılmasına rağmen hasat öncesi verilen ilaç etki süreleri bu ilaçların aktif maddeleri kontrol edilerek yurtdışı normlarına sadık kalınarak uygulanır.

İyi şarap bağda yetişir mantığına sadık kalınarak ziraat uygulamaları yapılır. Bu uygulamayı yapabilmek için ev şarapçılığına izin verilen ölçülerde ayrı ayrı parsellerden topladığımız üzümlerden Fransız danışmanımızla yaptığımız şaraplar bize iyi şıra kalitesine ulaşmaktaki yolu gösterir.

Bu sayede şablonlara bağlı kalmadan bölgemiz iklim ve toprağına özel budama, sulama, yaprak alma gibi zirai konularda üzüme özel uygulamalar yaparız. Tam olgunluk zamanlarına karar veririz.

Aslında kendimiz şarap yapacakmışçasına özenle ürettiğimiz bu güzel üzümler maalesef bazı üreticilerin şarabın ana hammaddesi üzüm yerine başka konuları önemsemesi sebebiyle ikinci planda kalıyor gibi olsa da bizim için hep birinci planda geleneksel Deveci markasına layık olmaya devam edecektir.

devecilogo
Hikayemiz
Bağlarımız
Ziraat Teknikleri
Bölge
Basında
İletişim
Galeri

EN | TR