Deveci BağlarıHikayemiz


Deveci Tabela
1937 yılında Lütfi Deveci Samsun’da kurduğu ilk çiftliği ile Türkiye’de modern meyveciliği başlatmış oldu.

Bugün halen 20 den fazla çeşidini yemekte olduğumuz elma, armut, şeftali ve erik çeşitleri bu çiftlikte yetiştirildi.

O günün şartlarında büyük zorluklarla ithal edilen fidanlar çoğaltıldı, diğer çiftliklerimize ve bölgelerdeki çiftçilere ulaştırıldı.

Dönemin en yeni aşı, budama ve dikim teknikleri ilk Deveci ailesi tarafından uygulandı. Amerikan karpuzları, günümüzde kaybolmuş olan yerli çilekler, çekirdeksiz karpuzlar Deveci çiftliklerinde yetiştirildi.

Gebze çiftliğinde yapılan çalışmalar neticesinde, Lütfi Deveci tarafından bulunan ve ismimizi alan “Deveci Armudu”, Türk tarımının saygın markası haline geldi.

Türkiye’de bir çok bölgede çiftçilerin baş geçim kaynağı olan bu armut için Lütfi Deveciyi ve ona her zaman destek olan cefakar eşi Fahriye Deveci’yi anıyoruz.

Her şey Ali Deveci’nin senelerdir tatil amaçlı gittiği Çeşmede bağcılık yapan bir dostunu ziyaret etmesi ile başladı.

Babasının 1980’lerin sonunda, çiftliklerini satıp emekli olmasından sonra Ali Deveci’nin tekrar aile işine dönmekle ilgili hiç bir düşüncesi yokken bu ziyaret sonrasında 2000 yılında, aile geleneğini devam ettirerek yeni nesil çağdaş Türk bağcılığına yakışır Deveci Bağlarının temelini Çeşme Ovacık'ta attı.


Deveci BağlarıAltmış senelik tecrübe ve bilgiyi en yeni tekniklerle harmanladı. Tüm araştırma ve toprak analizlerini Fransa’da yaptırdı. Bölgeye en uygun anaç ve klonları Fransa’dan Mercier ve Charente Plant’dan ithal ederek işe koyuldu.

Bağları kurarken şarap üreteceğini de düşünerek, bölgede yetiştirilmeyen üzüm çeşitlerini dikti.

Çocukluğu çiftliklerde geçtiği için zirai işlere yatkınlığı sayesinde bağların kuruluşunun her aşamasında bizzat çalışarak bağları kurdu.

İklim, toprak, güneş, sabır kadar güzel bir hayatında iyi şarap yapmak için önemli olduğunun farkına vardı. Ovacıkta aradığı bütün bu özellikleri buldu, belki de babasının hep iddia ettiği gibi toprak onu geri çağırmıştı...

Şarap yapmanın doğru yolunun dünyadaki örnekleri gibi kendi bağının içinde şarap tesisi kurmak olduğuna inandığı için her şeyi buna göre planlamış olsa da bu güne kadar şaraphane izni alamadığı için senelerdir itinayla yetiştirdiği üzümleri kıymetini bilen üreticilere satmaya özen gösteriyor.

devecilogo
Hikayemiz
Bağlarımız
Ziraat Teknikleri
Bölge
Basında
İletişim
Galeri

EN | TR