Deveci BağlarıBölge


Çeşme yarım adası, İzmir’e 80 km mesafede otoban ile ulaşılan bir tatil beldesidir. Çeşmenin Ovacık köyü batısında Sakız adası kuzeyinde Karaburun, güneyinde Ege denizi, doğusunda Alaçatı ile sınır komşusudur. Mübadelede bu köye Rumlarla beraber yaşamış yerlilerinden başka göç eden Selanik ve eski Yugoslavya göçmenleri yerleşmiştir.

Toprak

toprak
Ovacık eski bir yanardağ eteklerinde ovası zengin toprak altı mineralleri ve üst tabakalarda killi toprakları ile şarap bağcılığı için çok uygun yörenin üzüm kavun ve enginar kaynağı olup meşhur Ovacık domatesi de bu topraklarda yetişir.


İklim

Tipik kıyı Ege iklimine sahiptir. 10 senelik kendi ölçümlerimize göre yağış miktarı senelik ortalama 880mm’dir. Ege denizine çok yakın olan bağlar denizin yumuşak iklim etkisiyle erken ilkbahar don risklerini ortadan kaldırdığı gibi bahar ve yaz aylarında hakim rüzgarı kuzey ve kuzey batıdır ve kuvvetli eser.

Bu sayede bütün kaliteli meyvelerin ihtiyacı olan gündüz gece ısı farkları ortaya çıkar bu fark yaz aylarında çok belirgin olur.

Lezzet, renk ve bölgeye özgü aromaların bir kısmı bu hakim deniz rüzgarları ile oluşur. Rüzgarlar aynı zamanda mantari hastalık mücadelesi bakımından da bağcılara büyük avantajdır. Bu sayede senede 1 bazen 2 ilaçlama az yapılır.

devecilogo
Hikayemiz
Bağlarımız
Ziraat Teknikleri
Bölge
Basında
İletişim
Galeri

EN | TR